Noutati
Home / Noutati / Ansamblul de Datini şi Obiceiuri de Iarnă al Căminului Cultural Vârful Câmpului

Ansamblul de Datini şi Obiceiuri de Iarnă al Căminului Cultural Vârful Câmpului

Ansamblul de Datini şi Obiceiuri de Iarnă al Căminului Cultural Vârful Câmpului compus din: formaţia „Steaua”, formaţia de colindătoare, formaţia „Banda lui Bujor” şi formaţia de căiuţi reprezintă cu succes comuna la festivalurile de gen din judeţ şi din ţară, ducând şi peste hotarele satului frumuseţea tradiţiei, autenticitatea folclorului , la Sighetul Marmaţiei , la Râmnicu Vâlcea , Bacău , Iaşi , Vatra Dornei , Botoşani , Cumpăna – Constanţa , Moisei – Maramureş , Slatina – Olt etc.

Instructori – de-a lungul anilor : prof. Constantin Ciubotaraşu , Ioan Ungureanu , înv. Dumitru Zura , maeştrii -coregrafi Silvia Andriescu şi regretatul Vasile Andriescu , coregraful Mihai Fediuc .

Primar, Referent cultural,
Maria Hutu Olariu Maria