Home / Noutati / Ansamblul folcloric „SIREŢELUL”

Ansamblul folcloric „SIREŢELUL”

Ansamblul folcloric „SIREŢELUL” al Căminului Cultural a fost reactivat în 2001, după prima ediţie a Festivalului „Laleaua Pestriţă” – organizată la Vârfu Câmpului, festival ce s-a transformat din anul 2004 în FESTIVALUL – CONCURS AL DANSULUI POPULAR MOLDOVENESC „AŞA-I JOCUL NEAMULUI „ şi ce se constituie într-o rampă de lansare a tinerelor talente , de revigorare a dansului popular specific zonei Moldovei , într-un prilej de rememorare a satului tradiţional , de întâlnire cu frumuseţea costumelor , jocurilor şi cântecelor populare , în anul 2010 fiind sărbătorită ediţia a X-a jubiliară printr-o manifestare cultural – artistică de amploare . Membrii ansamblului au răspuns prezenţ la numeroase festivaluri folclorice din judeţ : Vorona , Tudora , Avrămeni , Bucecea ,Săveni , Vlăsineşti , Cordăreni , Cotuşca , Suliţa , George Enescu , Cândeşti , Stăuceni , Cristineşti , Popăuţi, Botoşani , etc. , din ţară : Muntenii de Jos – Vaslui , Techirghiol – Constanţa , Războieni – Neamţ Scorniceşti – Olt , etc. şi din Republica Moldova – Parcova , Edineţ şi Cajba – Glodeni .
Din spectacolul prezentat de Ansamblul “Sireţelul “ şi care poartă numele festivalului „AŞA-I JOCUL NEAMULUI” menţionăm câteva suite de cântece şi dansuri tradiţionale, specifice văii Siretului, reprezentative pentru comuna noastră şi îndrăgite de localnici: Horă Mare Moldovenească; Fa, Ileană; Ghiţă, Gheorghe; La cumătra lăudată; Bătuta de la Ionăşeni; Floricica; Raţa; Coasa , Ciobanaşul , etc.
Soliştii vocali locali : Daniela Puiu, Dorel Ionel, Alin Gaidur, Celina Gherghelaş ( Râznic), Dănuţ Lupaşcu, Ionel Ponici, Mihai Puiu, Dumitru Cozmiuc, Cătălina Negru, Roxana Hanganu, Stefan Dohotariu, etc. au încântat şi încântă publicul cu vocea lor minunată .

 

Galerie Foto

Vezi si

Rezultatele selectiei dosarelor la examenul de promovare in gradul profesional imediat superiorLasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *