Noutati
Home / Noutati / Ansamblul folcloric „SIREŢELUL”

Ansamblul folcloric „SIREŢELUL”

Ansamblul folcloric „SIREŢELUL” al Căminului Cultural a fost reactivat în 2001, după prima ediţie a Festivalului „Laleaua Pestriţă” – organizată la Vârfu Câmpului, festival ce s-a transformat din anul 2004 în FESTIVALUL – CONCURS AL DANSULUI POPULAR MOLDOVENESC „AŞA-I JOCUL NEAMULUI „ şi ce se constituie într-o rampă de lansare a tinerelor talente , de revigorare a dansului popular specific zonei Moldovei , într-un prilej de rememorare a satului tradiţional , de întâlnire cu frumuseţea costumelor , jocurilor şi cântecelor populare , în anul 2010 fiind sărbătorită ediţia a X-a jubiliară printr-o manifestare cultural – artistică de amploare . Membrii ansamblului au răspuns prezenţ la numeroase festivaluri folclorice din judeţ : Vorona , Tudora , Avrămeni , Bucecea ,Săveni , Vlăsineşti , Cordăreni , Cotuşca , Suliţa , George Enescu , Cândeşti , Stăuceni , Cristineşti , Popăuţi, Botoşani , etc. , din ţară : Muntenii de Jos – Vaslui , Techirghiol – Constanţa , Războieni – Neamţ Scorniceşti – Olt , etc. şi din Republica Moldova – Parcova , Edineţ şi Cajba – Glodeni .
Din spectacolul prezentat de Ansamblul “Sireţelul “ şi care poartă numele festivalului „AŞA-I JOCUL NEAMULUI” menţionăm câteva suite de cântece şi dansuri tradiţionale, specifice văii Siretului, reprezentative pentru comuna noastră şi îndrăgite de localnici: Horă Mare Moldovenească; Fa, Ileană; Ghiţă, Gheorghe; La cumătra lăudată; Bătuta de la Ionăşeni; Floricica; Raţa; Coasa , Ciobanaşul , etc.
Soliştii vocali locali : Daniela Puiu, Dorel Ionel, Alin Gaidur, Celina Gherghelaş ( Râznic), Dănuţ Lupaşcu, Ionel Ponici, Mihai Puiu, Dumitru Cozmiuc, Cătălina Negru, Roxana Hanganu, Stefan Dohotariu, etc. au încântat şi încântă publicul cu vocea lor minunată .

 

Galerie Foto

Vezi si

Anunt / Proces verbal selectie dosare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *